Vzpomínky surrealistického básníka a prozaika (nar. 1942), ve kterých se snaží vyvrátit „asi tak osm základních lží a pomluv“, které se vznášejí kolem jeho osoby. Především však vzpomíná na Bohumila Hrabala, „prokleté básníky“ Karla Šebka a Jiřího Veselského, na Ladislava Nováka, Vratislava Effenbergera, Petra Krále a řadu dalších, „které měl …
Nejnovější kniha jednoho z největších současných amerických historiků Fritze Sterna, jeho osobní paměti, je zároveň jakousi pamětí století – svědectvím nebývalých a překotných proměn Německa od posledních dnů Výmarské republiky až po současnost. Ústředním tématem jeho práce je snaha o objasnění vzniku a vzestupu národního socialismu v Německu. Druhou oblastí …
Kniha rozhovorů s Arnoštem Lustigem, které s ním vedli jeho dcera Eva a mnozí přátelé – Miloš Forman, Květa Fialová, Ivan Passer a další známé osobnosti. Jako trvalá vzpomínka na tohoto významného literáta vznikl také stejnojmenný dokumentární film, který připravila také Eva Lustigová: „Film jsme natáčeli v Praze” pomalým tempem, …
Eva Zaoralová je filmová novinářka a překladatelka. Jejím vyprávěním procházejí velcí režiséři, ale také kolegové z redakcí, píše o tom, jak se žilo v Československu a jakého uznání dosahovala česká kinematografie ve světě, co se dělo v zákulisí, jak se i jí změnil život po roce 1989. Dlouholetá (1995-2010) umělecká …
Vzpomínky politické vězeňkyně Jevfrosiniji Antonovny Kersnovské jsou snad nejbrutálnějším vylíčením poměrů v sovětských pracovních táborech, jaké se u nás objevilo. Po záboru Besarábie Sovětským svazem, byla tato statečná žena vyhnána z rodinného statku a o několik měsíců později odsunuta do narymské tajgy na středrním Obu, kde v nelidských podmínkách a …